pcelica-gif Pčelinjaci stanković Mladenovac
Pcelinjaci stankovic Mladenovac
Pcelinjaci stankovic on google my bussines
Pcelinjaci stankovic fb-page
Pcelinjaci stankovic fb-page
Pcelinjaci stankovic fb-page
slika pozadine menija slika pozadine menija slika pozadine menija

Med u ishrani dece i trudnica




Med u ishrani trudnica

Žene koje su dobro hranjene pre trudnoće s mnogo će manje tegoba prebroditi trudnoću, a stečene rezerve u energetskim i zaštitnim materijama korisne su za zdravlje deteta.

Od velikog je značaja za zdravlje trudnice i njenog deteta pravilna ishrana.

Od ishrane majke dosta zavisi budući život deteta.

Nedovoljna ishrana trudnica uzrokuje mnoge bolesti, u prvom redu bolesti koje su nastale zbog nedovoljne količine vitamina (vitamina D, vitamina A, vitamina B kompleksa i vitamina C), na dalje razne anemije koje se očituju ne samo na trudnicama već i kasnije, na bebi itd.

I preobilna ishrana u trudnoći štetna je za zdravlje trudnica kao i budućeg deteta.

Prema tome, nepravilna ishrana za vreme trudnoće, bilo da je nedovoljna, nepotpuna ili, opet, preobilna, ugrožava zdravlje i život trudnice i njenog ploda.

Za vreme trudnoće neke žene se osećaju kao da i nisu trudne, naime, trudnoću podnose s lakoćom. No ima velik broj žena koje trudnoću podnose teško, postaju razdražljive, nestalne su i manje uredne, osećaju razne neodređene bolove, mučninu, vrtoglavicu itd.

Sve te neugodne smetnje danas suvremena medicina efikasno ublažava ili posve uklanja.

Za vreme trudnoće svi su ženini organi stimulisani, zbog dejstva hormona.

Metabolizam se povećava, naročito u poslednjem tromesečju.

Ako trudnica ima neku prikrivenu bolest, u trudnoći se ona može aktivirati.

Trudnica mora imati u trudnoći mogućnost da zadovolji svoje povećane potrebe i da svoje čedo koje nosi snabdijeva kiseonikom, vodom, a i hranom, a od deteta prima gotovo sve njegove otpatke koji se moraju tako preraditi da ih može lagano ukloniti putem svojih organa.

Osim toga, trudnica mora nagomilati energiju koja joj je potrebna za fizički napor prilikom porođaja.

Objektivno je merilo za procenjivanje ispravne ishrane trudnice kontrola njene telesne težine.

Naime, posle neznatnog i privremenog početnog gubitka, telesna se težina trudnice povećava.

Statistički podaci pokazuju da oko dvije trećine normalno gravidnih žena povećava svoju telesnu težinu do kraja trudnoće do 10 kg.

Najpovoljniji je ishod trudnoće kad se telesna težina umereno povećava.

Predebele trudnice teže rađaju i imaju mnogo češće smetnje u trudnoći.

Za vreme trudnoće, zbog povećanja delatnosti srca i drugih organa majke kao i zbog potrebe za metabolizmom deteta, dolazi do povećanja potrošnje kiseonika u poslednjih šest meseci, a ta je potreba najveća u porođaju, i za otprilike 15% veća je nego posle porođaja.

Izvanredno važnu ulogu u trudnoći ima gvoždje u krvi, te su zato anemije vrlo česte u trudnoći.

Gvoždje se zato hranom mora stalno nadoknađivati.

Zato trudnice moraju tokom cijele svoje trudnoće redovito uzimati med, i to po mogućnosti med sa koprivom.

Običan šećer trudnice bi trebalo da izbace uopće iz svoje ishrane.

Med će izvanredno delovati u prvim danima trudnoće, kad se javljaju mučnine, vrtoglavice i ostale smetnje, jer će delovati umirujuće.

Ako u trudnice nastupi anemija, i to zbog pomanjkanja gvoždja, seme koprive je tu kao potpuno prirodan izvor dodatnog gvoždja koje se lako usvaja a ako se javi teži slučaj anemije onda se uz to još dodaje perga.

Gvoždje u krvi jedan je od osnovnih prenosilaca kiseonika, pa zato treba voditi stalnu kontrolu krvi malokrvne trudnice, da joj se putem hrane, tj namirnica bogatih gvožjem krvna slika što pre vrati u normalu.

U poslednjem delu trudnoće povećava se znatno i bazalni metabolizam (osnovna izmena materija) trudnice, pa se i o tome mora voditi briga prilikom planiranja jelovnika trudnice.

Trudnice često pate od zatvora i nadutosti, zato je od velikog značenja uzimanje meda u čajevima ili svježim voćnim sokovima.

Med u ishrani trudnice potreban je i zbog toga što deluje antirahitično, naime omogućuje lakše formi ranje kostiju deteta, i uz to dolazi do jačanja nervnog sistema, srca i krvotoka, te će tako trudnoća biti normalna, bez tegoba.

U trudnoći, naročito za vreme dojenja, dolazi do povećane potrebe za belančevinama, pa se stoga trudnici u drugom delu trudnoće i dojilji preporučuje da redovno uzimaju najmanje 1 litru mleka na dan jer je mleko izvor kalcijuma za razvoj kostiju i zuba majke i deteta, a kalcijum iz mleka najbolje će se iskoristiti ako bude u mleku otopljen i med.

Najmanje 1 kašičica meda na 200 do 250 ml mleka. Pri tome treba iz dnevne ishrane trudnice i dojilje izbaciti rafinisani šećer.

Trudnicama i dojiljama dobro je uz med davati i riblje ulje, koje će, uz pomoć meda, u potpunosti zadovoljiti organizam D-vitaminom, a time sačuvati majku i dete od rahitisa.

Med u ishrani trudnica

Med u ishrani dece i beba

Radi specifičnosti ishrane beba, ova tema zauzima i posebno mesto u pčelarskoj literaturi.

Ona je u prvom redu vezana za najizraženije osobine dečje dobi, a to je rast i razvoj, te još fiziološki nepotpuna funkcija bubrežnog i probavnog sistema.

Ako se ima u vidu da beba samo u prvoj godini svoga života utrostruči svoju težinu, nauči samostalno sedeti, praviti prve korake, izgovarati prve reči i da postiže svoju fiziološku i metaboličku zrelost, jasno je da je taj period života period najintenzivnijeg rasta i razvoja čovečjeg organizma.

Normalan razvoj beba zavisi prvenstveno o ishrani tj od unosa hranjivih materija u organizam (belančevina, ugljenihidrata, masti, vitamina, i minerala) kao i njihovom međusobnom odnosu.

To su samo neki činioci koji traže da se na ishranu beba obraća posebna pažnja.

Nepravilna ishrana beba dovodi brzo do neželjenih stanja kasnije tokom života.

Da je neko dete pravilno hranjeno, pokazuje svojim izgledom i svojim fizičkim i umnim razvojom.

Med u ishrani beba

Med u ishrani dece i beba

Med je izvanredna namirnica, bogata prostim šećerima koji se brzo iskorišćavaju u organizmu.

Osim šećera, med sadrži i ostale tvari koje su potrebne bebinom organizmu.

Energetske potrebe bebe tri su do četiri puta veće od potreba odraslog čoveka.

Zbog toga sva hrana koja se sladi bebi morala bi se sladiti medom, jer će tako dete, uz ostalu hranu, dobiti i dovoljno energetskih materija potrebnih za rast i razvoj.

Probavni sustav beba teško prerađuje beli šećer, stvaraju se gasovi i dolazi do nadimanja, a može doći i do težih oštećenja probavnih organa.

Med, koji se upotrebljava u njihovoj ishrani i to počevši od navršene prve godine života, bilo za slađenje mleka, voćnih sokova ili čaja, ima veliki značaj ne samo što sadrži lako probavljive šećere koji se brzo usvajaju već i pozitivan efekat na probavne organe.

Ne stvaraju se naime gasovi ni druge probavne smetnje.

Osim toga, zbog antirahitičnog i antianemičnog dejstva, med je potreban u ishrani mališana.

Med se preporučuje za poboljšanje apetita, a i za smirenje nemirne i razdražljive dece.

Med u ishrani deteta po mišljenju nauke treba uvesti sa navršenih godinu dana života.

Po starijim autorima može se i ranije voćni sok zasladiti medom, medjutim novija istraživanja sva govore u prilog tome da organizam deteta pre navršene godine dana nije spreman za upotrebu meda.

Za malu decu med je idealno sredstvo protiv svih bolesti vezanih za manjak kalcijuma i vitamina D u organizmu.

Takva su deca zdravija i otpornija od one dece koja nisu redovno u ishrani od malih nogu jela med.

Med u ishrani beba

Med u ishrani školske dece i omladine

Pravilna ishrana od velikog je značaja za rast i razvoj, ne samo fizički već i umni razvoj dece i omladine.

Greške u ishrani održavaju se vrlo brzo na zdravlje deteta i mladih ljudi.

Med bi morao biti svakog dana bar jutri na jelovniku, kako bi se u intenzivnom rastu i razvoju dece i omladine iskoristile sve prednosti meda, njegovo antirahitično i antianemično dejstvo, uz redovno uzimanje mjeka, voća i povrća i ostalih punovrednih namirnica.

Deci predškolskog i školskog uzrasta, pa i omladini, preporučuje se, uz redovito slađenje napitaka medom, i med u voćnim salatama, kao namaz na hleb i dr, jer u tom životnom dobu zbog ubrzanog rasta i razvoja potrebna je energija, s obzirom na rast i razvoj, kretanje, igru, sport i sl.

Svakako da mirnoj deci, koja su i debela, nećemo davati med kao namaz, smanjit ćemo namirnice koje dovode do debljanja (slatkiši, čokolada, suvomesnati proizvodi, konzervirana masna hrana itd.), ali ćemo slađenje medom svakako zadržati, dok beli šećer treba smanjiti u ishrani što je više moguće.

Deca koja redovno jedu med, znatno su razvijenija, jača i zdravija i otpornija prema mnogim bolestima od one koja ne uzimaju redovno med.

To sve važi i za omladinu.

Med u ishrani omladine

Značaj meda u ishrani deteta

Prosti šećeri iz meda (glukoza i fruktoza) zajedno sa organskim kiselinama, vitaminima, mineralima, eteričnim uljima i drugim korisnim sastojcima, poboljšavaju apetit dece i stimulišu varenje, a kompletan sadržaj meda istovremeno snabdeva dečiji organizam dragocenim mineralima kao što je gvožđe, koga nema dovoljno ni u majčinom a ni u kravljem mleku.

Zahvaljujući folnoj kiselini, koja se takođe nalazi u medu, povećava se broj eritrocita i procenat hemoglobolina u organizmu deteta

Kod slabo razvijene dece med se daje rastvoren u vodi a postignuti rezultati su dobri, slaba i mršava deca brzo se oporavljaju.

Sadržaj meda štiti dečije zube od propadanja jer iz njih ne uzima kalcijum.

Med se lako usvaja i zbog izbalansiranog odnos glukoze i fruktoze u njemu ne izaziva nagli skok šećera u krvi.


 Med za decu

Prednosti meda za decu

Posebno se veliki značaj pčelinjeg meda pripisuje za razvoj dečijeg organizma jer on predstavlja gotovu hranu koja direktno odlazi u krv i učestvuje u mnogim funkcijama dečijeg organizma.

Blagotvorna dejstva meda u dečijoj ishrani:

  • Pospešuje rast i razvoj
  • Poboljšava varenje
  • Uništava patogenu floru creva
  • Izbacuje crevne parazite
  • Reguliše stolicu
  • Pomaže brzom iskorišćavanju kalcijuma.


 Perko cvet

Kako i kada davati deci med

Med u ishrani beba treba uključiti sa navršenih godinu dana života.

Davanje meda pre tog perioda se ne preporučuje zato jer organizam bebe još nije dovoljno razvijen.

Med treba davati po 1/3 kašičice sat i po pre jela ili 2-3 sata posle obroka.

Maksimalna doza u toku dana je do 30 grama meda ili 1 gram na kilogram telesne težine.

Preporučuje se da se prvo bebama daje bagremov med koji je neutralnih aroma u odnosu na druge vrste meda

Uopšteno deci više prija bagremov med jer je blag i ima manje polena.

Med treba u ishranu uvoditi postepeno naročito ako su roditelji alergični na med.


 Perko cvet

Gde kupiti naš med

Naš med možete kupiti na sledeće načine:

preko e-maila: pitajpcelara@pcelinjacistankovic.com

Telefona: +381 65/42-66-436

Facebook strane: @pcelinjacistankovic

Instagram strane pcelinjacistankovic Instagram



Isporuka proizvoda Postexpressom na teritoriji čitave Srbije

Šaljemo pčelinje proizvode preko kurirskih službi na teritoriji Srbije ili ih možete kupiti kod nas u Mladenovcu.

Sve proizvode pri slanju dobro pakujemo kako ne bi doslo do loma u transportu

Kupac snosi troškove poštarine


Pronadjite nas na mapama